Planujesz instalację paneli fotowoltaicznych? Zacznij od sprawdzenia dachu!

Najnowsze artykuły

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Planujesz instalację paneli fotowoltaicznych? Zacznij od sprawdzenia dachu!

Fotowoltaika stale zyskuje na popularności. Obecnie nie trzeba nikogo przekonywać o opłacalności użytkowania paneli fotowoltaicznych, złożone z nich konstrukcje coraz bardziej rozprzestrzeniają się na dachach budynków. Korzystają z nich nie tylko osoby prywatne, ale także firmy, które chcą w inteligentny sposób redukować koszty energii elektrycznej. Najczęściej instalacja modułów PV (skrót z jęz. ang photovoltaic – fotowoltaiczne) jest usytuowana na powierzchni dachu, więc pierwszym racjonalnym krokiem jest analiza jego stanu. Dlaczego to takie ważne?
instalacja paneli fotowoltaicznych

Instalacja systemów fotowoltaicznych na płaskim dachu

Niniejszy artykuł jest skierowany przede wszystkim do osób, które rozważają montaż paneli PV na płaskich dachach, zarówno tych niewielkich dotyczących domów mieszkalnych, jak i tych o znaczniejszych rozmiarach – przemysłowych i wielkopowierzchniowych. Niemniej ogólne wnioski zawarte w kolejnych akapitach mają zastosowanie także dla właścicieli klasycznych dachów spadzistych.Fotowoltaika w przypadku płaskiego dachu różni się głównie sposobem zamocowania paneli. Częściej stosuje się systemy nieinwazyjne (niewymagające naruszenia poszycia dachu), obciążane dodatkowym balastem (np. bloczki betonowe). 

Płaska powierzchnia wymusza zastosowanie odpowiednich wsporników lub stelaży, aby zapewnić optymalny kąt padania promieni słonecznych. Przy dachach spadzistych kąt ten często wynosi 30 i więcej stopni, na płaskich zaś dobrą praktyką jest znacznie mniejszy kąt (ok. 10 – 15 stopni), pozwala to na stabilniejszą konstrukcję i lepsze zagospodarowanie przestrzeni.Przy planowaniu układania paneli na dachu płaskim należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Kwestie ekonomiczne (ilość paneli i uzyskanej dzięki nim energii) oraz montażowe (system inwazyjny/bezinwazyjny, prowadzenie przewodów, rodzaj paneli etc.) są tym, co najbardziej absorbuje. Warto jednak na samym początku postawić sobie pytanie, które może przeważyć wszystkie pozostałe rozterki. Brzmi ono – czy mój dach jest gotowy na instalację paneli fotowoltaicznych?

3 powody, dla których powinno się wykonać przegląd dachu przed montażem paneli PV

Przegląd/audyt, a może nawet drobne naprawy lub całkowity remont dachu są tym, z czym należy się zmierzyć na początku inwestycji w słoneczną energię. Nie jest to tylko potencjalna opcja, bardziej zaś konieczność, jeśli zależy nam na bezpiecznym i wydajnym systemie fotowoltaicznym. Podobnie jak dom zaczyna się od fundamentów, tak w przypadku paneli PV podstawą jest aktualny stan dachu.

- Bezpieczeństwo

Sprawdzenie dachu przez profesjonalną firmę dostarczy nam rzetelnych informacji o jego stanie, szczelności, wytrzymałości oraz ewentualnych usterkach. Najczęściej wybierane (na dachy płaskie) systemy nieinwazyjne z obciążeniem mogą ważyć nawet ponad 50 kg na pojedynczy moduł. Ważna jest nośność dachu i sprawność elementów podtrzymujących. Jeżeli dach nie miał już od wielu lat porządnego przeglądu, nie można wykluczyć uchybień w jego funkcjach: termoizolacyjnej oraz hydroizolacyjnej. Wilgoć powoduje nie tylko zagrzybienie, ale też może osłabiać ogólną konstrukcję (m.in. butwiejące krokwie).Przed montażem paneli fotowoltaicznych trzeba dopilnować, aby wszelkie słabe punkty zostały naprawione. Czasami wystarczą drobne naprawy poszycia, innym razem zalecany jest większy remont. Sprawdzenie stanu rynien (woda nie powinna zalegać między panelami PV) jest także istotne. Zazwyczaj firma przeprowadzająca audyt dachu zaoferuje nam również niezbędne poprawki, które wykona we własnym zakresie.

- Wiedza

Przegląd dachu pomoże wyeliminować istniejące wady, ale to nie wszystko. Analiza poszycia oraz maksymalnej nośności ułatwi wybór systemu PV i ilości paneli. Niektóre firmy, specjalizujące się w audytach dachów płaskich, wykonują też dodatkowe oględziny związane bezpośrednio z planowaną instalacją fotowoltaiczną. Możemy poznać m.in.:- ocenę zacienienia przestrzeni przeznaczonej na montaż paneli (elementy dachu np. komin, także drzewa i pobliskie budynki);- optymalne miejsca i sposób montowania paneli dla naszego dachu;- pozostałe kwestie bezpieczeństwa (zagęszczenie paneli, odległość od krawędzi dachu).

Nie zawsze jednak podmiot odpowiadający za przegląd i naprawę dachu będzie zainteresowany doradztwem w kontekście ustawienia paneli PV. Nie zaszkodzi zapytać o taką możliwość, a w przypadku odmowy zawsze można skorzystać z usług firm działających typowo w sektorze audytów fotowoltaicznych.

- Praktyczność

Dla wielu może to być najważniejszy powód, aby przeprowadzić prace remontowe dachu przed instalacją systemu PV. Żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi ok. 25 lat. Po ich montażu jakakolwiek ingerencja w dach będzie znacznie utrudniona (a przynajmniej bardzo kosztowna).Regularne przeglądy dachu nie są zbędnym wydatkiem, a raczej czymś całkiem przeciwnym – sposobem na uniknięcie zbędnych wydatków. Jeżeli dach jest zaniedbany, nieszczelny itd., z czasem może doprowadzić do poważnych wad konstrukcyjnych budynku i narazić właściciela na koszty nieporównywalnie większe niż te związane z okresowym audytem.Straty ciepła i gromadzenie wilgoci to zjawiska, których można i warto unikać, a najlepiej zrobić to zaczynając od konserwacji dachu. Przygotowanie dachu pod panele PV zapewni nam spokój na długie lata i zminimalizuje ryzyko późniejszych problemów związanych z instalacją fotowoltaiczną.

Gdy coś budujemy lub stawiamy, kluczowe jest podłoże, często od niego zależy pomyślność całej inwestycji. Mówiąc o fotowoltaice, tym podłożem będzie naturalnie dach przeznaczony na montaż paneli. Chcąc uniknąć niepotrzebnych kosztów i rozsądnie zaplanować rozmieszczenie modułów PV, najpierw musimy zdać się na ocenę fachowców. Analiza stanu dachu i wynikające z niej konieczne prace remontowe przyczynią się do stworzenia solidnej i trwałej podstawy pod panele. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się o wiele niższymi rachunkami za prąd, jednocześnie nie martwiąc się o stabilność instalacji fotowoltaicznej podczas jej eksploatacji.

Zadzwoń
+48 513 992 648
Zadzwoń
Przewiń do góry